Marcin Nowojski

prawnik

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed vehicula mi sit amet tellus feugiat; a tempor ligula cursus. Phasellus euismod arcu id finibus aliquam!
[Więcej >>>]

Upadłość konsumencka a brak majątku

Marcin Nowojski12 maja 2018Komentarze (0)

W tym wpisie odpowiem na bardzo często zadawane mi pytanie – „Czy mogę ogłosić upadłość jeśli nie posiadam żadnego majątku?”

Odpowiadam zatem: Możesz. Brak majątku nie jest przeszkodą do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Osoby rozważające ogłoszenie upadłości konsumenckiej – ze zrozumiałych względów – bardzo często nie posiadają żadnych wartościowych składników majątku takich jak nieruchomości, samochody czy sprzęt elektroniczny. Powodów może być kilka – nigdy się ich nie dorobiły, zostały one im zabrane w trakcie egzekucji komorniczej lub zapobiegliwie przepisano wartościowe składniki majątku na inne osoby w ramach „ochrony majątku”. W takiej sytuacji w spisie majątku – który jest obligatoryjną częścią wniosku – wpisuje się najczęściej tylko rzeczy osobiste, drobny sprzęt agd i np. stary komputer PC. To czy dłużnik posiada majątek czy nie – co do zasady – nie stanowi przesłanki do oddalenia wniosku. Paradoksalnie, w postępowaniu upadłościowym osoba nie posiadająca majątku  jest często w dużo lepszej sytuacji niż ten kto taki majątek posiada. Po prostu – w sytuacji braku majątku – postępowanie upadłościowe trwa krócej. Syndyk ma mniej pracy i szybciej zakończy swoje zadania.

Podsumowując: Nie masz majątku – nie jest to problem. Ale…

No właśnie. Pamiętaj, że dla sędziego nie będzie obojętne, co się stało z majątkiem który posiadałeś. Zabrał ci komornik – doskonale, sprzedałeś dom i spłaciłeś kredyt zabezpieczony hipoteką – bardzo dobrze – bo spłacałeś swoje zobowiązania. Przekazałeś dom w darowiźnie synowi lub odrzuciłeś spadek – STOP. Skonsultuj swoją sytuację z prawnikiem. Upadłość konsumencka przeprowadzona w sposób nie przemyślany to prawie pewne kłopoty w przyszłości…

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: